25 sie 2017

"Mroczna Wieża. Tom 1: Roland" Stephen King


Tytuł: Mroczna Wieża
Autor: Stephen King
Ilość stron: 320
Wydawnictwo: Albatros
Cena: 34,90 zł

"Mroczna Wieża" jest to ośmiotomowy cykl książek napisany przez amerykańskiego króla horrorów, Stephena Kinga. Sam autor uważa tę serię za swoje opus magnum, czyli najważniejsze dzieło jakie kiedykolwiek udało mu się stworzyć. Chociaż od premiery ostatniego tomu minęło już dobrych parę lat, to o "Mrocznej Wieży" znowu stało się głośno, a to za sprawą ekranizacji, która do polskich kin weszła w pierwszej połowie sierpnia tego roku. Filmu co prawda jeszcze nie widziałem i raczej prędko go nie zobaczę biorąc pod uwagę, jak złe zbiera recenzje. Zabrałem się za to za pierwszy tom serii zatytułowany "Roland". Tom jest jednocześnie najkrótszą ze wszystkich części "Mrocznej Wieży".

Głównym bohaterem książki jest Roland, jeden z ostatnich rewolwerowców. Czytelnik poznaje go w momencie, kiedy przemierza bezkresne pustynie w pogoni za Człowiekiem w Czerni. Jedyne czego pragnie, to dopaść go i zabić. Chociaż rewolwerowiec jest coraz bliżej, jego cel nadal pozostaje nieuchwytny. Na swojej drodze Roland spotka chłopca o imieniu Jake, niepasującego do tego świata, jakby wyrwanego z zupełnie innej rzeczywistości. Od tego momentu jego samotna podróż zmieni się w dwuosobową wyprawę.

Tom pierwszy "Mrocznej Wieży" to coś w rodzaju połączenia westernu z horrorem i sci-fi. Owe połączenie wypada dobrze, bo świat w który poznajemy jest nad wyraz interesujący. Wydaje się być on połączeniem czasów przeszłych z teraźniejszymi, jednocześnie mając w sobie malutką domieszkę futuryzmu. Główny bohater, Roland, to postać stonowana, ograniczona w wyrażaniu emocji i podchodząca do wszystkiego ze sporym dystansem. Być może właśnie przez to jaki jest. tak ciężko go lepiej poznać i jakkolwiek się do niego zbliżyć. Roland to bohater o wiele bardziej złożony niż może się wydawać. W pierwszym tomie serii poznajemy zaledwie jego małą część. Jeżeli zaś chodzi o postaci drugoplanowe, to jest ich trochę, ale znikają tak samo szybko jak się pojawiają, więc ciężko jest mi cokolwiek więcej o nich napisać. Co do akcji, to jak na tak niewielką książkę jest jej tutaj sporo, chociaż muszę Was ostrzec, że początek książki nie obfituje w wiele wydarzeń, co dla niektórych może być wadą, dla mnie natomiast było zaletą, bo dało trochę czasu na poznanie świata wykreowanego przez Stephena Kinga.

Książkę tę mógłbym podzielić na trzy mniej więcej równe części. Pierwsza część to początek powieści, kiedy to wkraczałem całkiem nieznany mi świat wykreowany przez Kinga. Ta część była według mnie najlepsza, bo najwięcej było w niej niewiadomych odkrywanych krok po kroku. Dotyczył one zarówno bohaterów książki, jak i miejsca akcji. Drugą i jednocześnie najsłabszą częścią "Rolanda" był jego środek. Rzecz jasna nie twierdzę, że było aż tak źle, że nie dało się tego czytać. Co to, to nie. Po prostu spadło moje zaangażowanie i tempo czytania,  Zakończenie za to okazało się już nieco lepsze niż środek powieści, dzięki czemu ostatnie strony "Mrocznej Wieży" przeczytałem z nieco większą przyjemnością. Nie zmienia to jednak faktu iż czegoś tej lekturze ewidentnie brak. Piszę o tym ponieważ po zakończeniu czytania pozostał pewien niedosyt i myśl, że można było wycisnąć z tego więcej. Więcej emocji, więcej akcji i więcej łączników pomiędzy poszczególnymi wydarzeniami.

Ciężko jest mi odnieść się do owego opus magnum mając za sobą zaledwie jedną siódmą całej serii "Mroczna Wieża". Ciężko jest mi w ogóle "Rolanda" traktować jako jakiś porządny kawał literatury który mógłby dostatecznie mnie nasycić, bo jest to stosunkowo krótka książka, nad którą spędziłem niewiele czasu. Może to co teraz napiszę będzie trochę na wyrost, ale sądzę że "Roland" to zaledwie przedsmak tego, co Stephen King zapewne przygotował w kolejnych tomach dla czytelników. Jeżeli czytaliście ten cykl i uważacie, że warto, tudzież nie warto sięgać po następne części, to dajcie znać. Na ten moment jestem nastawiony pozytywnie na to, co może mnie czekać w kolejnych częściach, z tego powodu też poniższa ocena została nieznacznie zawyżona.

Ocena książki: 7/10

6 komentarzy:

 1. Dużo słyszałam o tej serii i w niedługim czasie mam zamiar się za nią zabrać.
  Jest to w ogóle chyba pierwsza nie do końca pozytywnie oceniająca tę książkę recenzja, z którą się spotykam:)
  Pozdrawiam:D
  https://krainamola.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja chyba już tak mam, że jeżeli jakaś książka mnie nie zachwyci w 100%, to zawsze doszukam się jakiś jej wad :D

   Usuń
 2. Ja się nasłuchałam od kolegi, że cała seria jest genialna i im dalej tym lepiej - więc chyba warto sięgnąć po kontynuację. Ja też mam chrapkę na "Rolanda", ale nie wiem kiedy uda mi się nadrobić.
  Bardzo podoba mi się pomysł z połączeniem tych gatunków - western, horror i s-fi <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Cykl Mrocznej Wieży zwłaszcza na poczatku odstaje od tradycyjnego stylu Kinga, bardziej przypomina pozycje, które autor pisał pod pseudonimem. Jest dynamicznie i bez zbytniego zagłębiania się w życie głównego bohatera.
  W całej twórczości Kinga istnieje bardzo wiele nawiązań do świata Mroczej Wieży, jednak sam autor uważa, iż jest to najbardziej niedocenione jego dzieło.
  Ze swojej strony polecam serdecznie.
  Pozdrawiam
  Marta z https://martarecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje pierwsze spotkanie z Kingiem było, co tu dużo mówić, nieudane. Cmętarz Zwieżąt był dla mnie nieciekawą, wcale nie straszną przygodą, średnio w dodatku napisaną. Po kolejne dzieła Mistrza Horrorów już nie sięgnęłam, choć chciałabym w przyszłości dać mu drugą szansę. Myślałam, również dzięki premierze filmu, właśnie o omawianym przez Ciebie cyklu. Głośno o nim ostatnio, rzeczywiście, w dodatku połączenie gatunków takich jak western, horror i sci-fi wydaje się bardzo niekonwencjonalne i ciekawe.

  Pozdrawiam, dziewczyna z książkami

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja co prawda fantasy nie czytam, ale dla mojego ukochanego Kinga zrobię kiedyś wyjątek. Nie mogłabym sobie odpuścić żadnej jego książki. :)

  OdpowiedzUsuń