14 lip 2015

Igrzyska Śmierci- Suzanne Collins

Tytuł: Igrzyska Śmierci
Autor: Suzanne Collins
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: Media Rodzina


Witajcie w dystopijnym Panem, państwie zbudowanym na gruzach dawnej ameryki. Sercem Panem jest Kapitol, czyli pełna przepychu stolica, w której luksusach żyją pozbawieni moralności ludzie. Na utrzymanie wspaniałości Kapitolu pracuje dwanaście dystryktów, w których życie nie wygląda już tak kolorowo. Tamtejsza ludność egzystuje w biedzie, ciężko pracując na utrzymanie Kapitolu. Na domiar złego, by przypomnieć mieszkańcom dystryktów o Mrocznych Dniach, co roku z każdego z nich losuje się dwie osoby, chłopaka i dziewczynę w wieku 12-17 lat, który będą musieli walczyć na śmierć i życie w Głodowych Igrzyskach. Jest to pierwsza część trylogii stworzonej przez amerykańską pisarkę Suzanne Collins.

Główną bohaterką powieści jest Katniss Everdeen, szesnastolatka żyjąca wraz z matką i młodszą siostrą Prim w dystrykcie dwunastym, specjalizującym się w górnictwie, a do tego będącym jednym z najbiedniejszych dystryktów Panem. Po śmierci ojca Katniss staje się głównym żywicielem rodziny, dlatego też jak na swój wiek jest niezwykle dojrzała i zaradna, mając na swoich barkach problem wyżywienia siostry. By przeżyć wraz ze swoim przyjacielem Galem  regularnie udaje się na nielegalne polowania do lasu, a swoją zdobycz w postaci dzikich zwierząt wymienia na potrzebne do przeżycia produkty.  Kiedy jej siostra Prim podczas Dożynek zostaje wylosowana na trybutkę reprezentującą dystrykt dwunasty w corocznych Głodowych Igrzyskach, Katniss nie widzi innego wyjścia, jak zgłoszenie się zamiast niej. Od tego momentu w ciągu kilku dni trafi wraz z Peetą Mellarkiem, synem piekarza, na wielką arenę, gdzie będzie musiała walczyć o przetrwanie, bowiem zwycięzca będzie tylko jeden, a będzie nim osoba, która jako ostatnia pozostanie żywa na arenie. 

Przyznam szczerze, że ciężko będzie znaleźć lepszą dystopię mieszczącą się w kategorii young-adult od Igrzysk Śmierci. Przedstawiony przez autorkę obraz przyszłości naszego świata jest niezwykle interesujący, dopracowany i przy tym przystępny zarówno dla młodszych czytelników, jak i tych starszych. Collins udało się również stworzyć  pełnokrwiste postacie którym z którymi można się utożsamić i współczuć im czekającego ich losu. Poza samą Katniss zachwycają i zapadają w pamięć portrety takich osób jak ekscentryczna Effie, czy dawny zwycięzca, a obecny mentor naszych trybutów, niestroniący od alkoholu Haymitch, który początkowo zamiast dawać wskazówki swoim podopiecznym, woli oddawać się alkoholowemu upojeniu. Akcja książki jest dynamiczna i elektryzująca, przez co ciężko się od niej oderwać. Wydarzenia opisane przez autorkę, w ogólnym rozrachunku mają słodko-gorzki smak, mieszając w sobie wartką i pełną przemocy akcję z subtelnym romansem głównych bohaterów, który choć jest dość ważnym elementem w całej fabule, nie odwraca uwagi od tytułowych Igrzysk. Pisząc o pozytywnych stronach tej książki, warto odnieść się do przesłania jakie ze sobą niesie. Ukazuje ona bowiem świat dążący do samodestrukcji, czego zalążki możemy oglądać na co dzień, wpływ władzy na życie poszczególnych warstw społecznych (idealnie sprawdza tu się porównanie bogatych Kapitolińczyków do mieszkańców dalszych dystryktów) oraz młodych ludzi, którzy zmuszeni do zostają do decydowaniu o życiu i śmierci, co nieodwracalnie wpływa na ich psychikę.

Kiedy obserwuję medialny szał na trylogię Suzanne Collins, widzę to co działo się jeszcze kilka lat temu z serią o Harrym Potterze. Sądzę, że Rowling dorobiła się godnej siebie rywalki. Igrzyska Śmierci w ogólnym rozrachunku wypadają rewelacyjnie, tę książkę się dosłownie pożera i trudno znaleźć jakiekolwiek negatywne aspekty tej lektury. Jakby to stwierdziła Anita z kanału Book Reviews, Igrzyska Śmierci po prostu rozpierniczają system! Jest to początek naprawdę świetnej trylogii, którą powinien poznać każdy, chcący rozpocząć swoją przygodę z książkami typu young-adult.

Ocena książki: 10/10

Plusy:
-świetnie wykreowani bohaterowie
-ciekawy i niezwykle dopracowany obraz przyszłości
-wartościowy przekaz
-jedna z najlepszych książek young-adult

Minusy:
-brak :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz