7 lip 2016

Listy niezapomniane. Tom II [RECENZJA]

Tytuł: Listy niezapomniane. Tom II
Opracowanie: Usher Shaun
Liczba stron: 416
Wydawnictwo: SQN
Cena: 49,90 zł

Żyjemy w czasach, w których króluje technologia. Komunikacja międzyludzka nigdy wcześniej nie była tak łatwa, a jednocześnie tak bardzo uboga w swojej wymowie. Wystarczy napisać krótkiego, zawierającego kilka słów smsa, czy też wiadomość na facebooku, by być na bieżąco ze znajomymi, którzy mieszkają nawet na drugim końcu świata. Choć technologia ta, w postaci internetu i telefonów komórkowych niewątpliwie ułatwiła życie, to częściowo zabiła i nadal zabija wspaniałą tradycję, jaką jest wysyłanie listów. Usher Shaun wychodzi jednak temu na przeciw i pokazuje, jak wielką wartość posiada słowo pisane, a w szczególności słowa zawarte w listach, które towarzyszą ludziom już od wielu stuleci. A wszystko za sprawą "Listów niezapomnianych. Tomu II".

Jeżeli zatem zastanawiacie się czym owa książka jest, już przychodzę z wyjaśnieniem. Drugi tom "Listów niezapomnianych" to kontynuacja tomu pierwszego, zawierającego zbiór najróżniejszych listów, pochodzących z różnych epok, napisanych przez różnych, w żaden sposób niepowiązanych ze sobą ludzi. Tom drugi, o którym mowa, posiada 124 listy o najróżniejszej formie i treści. Najstarsze z nich pochodzą z czasów starożytnego Egiptu, najnowsze natomiast napisane były zaledwie kilka lat temu. Wśród nich znajdziemy listy z wyznaniami miłosnymi, notatki, które szefowie pozostawiali swoim pracownikom, dramatyczne opowieści o zdarzeniach, które zwykłemu człowiekowi nie mieszczą się w głowie, pożegnania, ostatnie słowa spisane przed śmiercią, a także wiele, wiele więcej.

"Listy niezapomniane" to książka jakże szczera, bo napisana przez prawdziwych ludzi, mniej lub bardziej znanych, którzy żyli na tym świecie i borykali się z własnymi problemami. Są tutaj także wyjątki od reguły, jak chociażby list od samego Albusa Dumbledore'a, postaci wykreowanej przez znaną brytyjską pisarkę J.K. Rowling. Wiadomo, że podczas lektury każdy z Nas trafi na listy bardziej i mniej absorbujące, niemniej jednak każdy tutaj znajdzie coś dla siebie. Mnie osobiście w książce tej urzekła prawdziwość i praca, jaką włożył w nią Usher Shaun gromadząc tak obszerny zbiór. "Listy niezapomniane" to ten typ lektury, który dostaje ode mnie najwyższą ocenę. Pisząc o tej książce oczywiście nie można nie wspomnieć o samym wydaniu, które zachwyca pod względem graficznym. Przy zdecydowanej większości listów czytelnik dostaje niepowtarzalną okazję obejrzenia ich oryginałów, czy też osób, które je napisały, tudzież były ich adresatami. A wszystko to zostało wydrukowane na śliskim papierze i opatrzone estetyczną twardą oprawą.

Warto też zaznaczyć, że Usher Shaun nie jest autorem tej książki, jedynie człowiekiem, który zebrał i opracował wszystkie 124 zawarte w tomie drugim listy. Prawdziwymi autorami "Listów niezapomnianych" są nadawcy tytułowych listów, a także niezliczeni ich odbiorcy. Ta wspaniała kolekcja w pełni prezentuje ogromną wartość jaką ma w sobie ten sposób korespondencji. Po zapoznaniu się z tomem drugim nie pozostaje mi nic innego, jak tylko sięgnąć po tom pierwszy i przy okazji napisać do kogoś list. Jeżeli więc chcecie przeżyć wspaniałą podróż w czasie, po wszystkich kontynentach i zobaczyć, jak na przekroju wielu lat zmieniała się forma listów, to koniecznie sięgnijcie po "Listy niezapomniane. Tom II", który na pewno na długo pozostanie wam w pamięci.

A czy wśród Was jest jeszcze ktoś, kto wbrew danym mu możliwościom szybkiego kontaktu, wysyła do swoich bliskich listy?

Ocena książki: 10/10

Plusy:
-książka ukazuje wielką wartość listów
-zróżnicowanie epok z których pochodzą listy
-jest to lektura szczera i prawdziwa
-wspaniała oprawa graficzna

Minusy
-brak

Za książkę dziękuję Wydawnictwu SQN.

3 komentarze:

  1. Ta książka zachwyca pod każdym względem. :) Tom pierwszy na pewno spodoba Ci się równie mocno. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. mnóstwo słyszałam o tej pozycji, widziałam same pozytywne recenzje, koniecznie muszę po nią sięgnąć :)

    OdpowiedzUsuń