17 gru 2015

Harry Potter i Komnata Tajemnic [RECENZJA]

Tytuł: Harry Potter i Komnata Tajemnic
Autor: J. K. Rowling
Wydawnictwo: Media Rodzina
Ilość stron: 366
Cena: 35zł 

Przybywam dzisiaj do Was po raz kolejny z Harrym Potterem. Już drug raz w tym tygodniu! Tym razem jednak jest to wydanie standardowe, bez ilustracji. Mowa oczywiście o drugiej części przygód młodego czarodzieja, czyli "Harry Potter i Komnata Tajemnic" autorstwa J. K. Rowling. Książkę tę miałem okazję czytać podczas drugiej edycji BookAThonu i co tu ukrywać, pochłonąłem ją w jeden dzień, bawiąc się przy niej tak dobrze, jakbym czytał ją po raz pierwszy (a czytałem po raz enty).

Harry Potter, czyli chłopiec, który przeżył po powrocie z Hogwartu wakacje spędza u swojego wujostwa, mugolskiej rodziny Dursleyów. Pewnego dnia u Harry'ego zjawia się skrzat domowy o imieniu Zgredek. Ostrzega go by pod żadnym pozorem nie wracał do Hogwartu, ponieważ jak twierdzi, w tym roku w Szkole Magii i Czarodziejstwa ma dojść do okropnych zdarzeń. Z utęsknieniem czekając na powrót do świata magii, Harry postanawia zignorować ostrzeżenia skrzata i we wrześniu wraca do Hogwartu. Tam jednak czai się zło, które poluje na szlamy, czyli czarodziejów pochodzących z niemagicznych rodzin. Kto jest odpowiedzialny za te ataki? 

W tym tomie serii J. K. Rowling poza kontynuowaniem motywu walki dobra ze złem porusza temat segregacji rasowej wprowadzając pojęcia tj. czystej krwi, szlam oraz charłaków. Jak się okazuje, nawet w magicznym świecie istnieją ludzie, którzy społeczeństwo dzielą na lepszych i gorszych, co określane jest za sprawą czystej krwi, którą posiadają wyłącznie czarodzieje, którzy w swoich rodzinach nie związali się z mugolami. I chociaż pozornie panuje równość to zawsze znajdą się osoby, w szczególności dawni zwolennicy Voldemorta, którzy ponad wszystko będą trwać w słuszności swoich przekonań. Temat ten oczywiście nie przechodzi obojętnie obok głównych bohaterów, szczególnie wobec Hermiony, która pochodzi z mugolskiej rodziny. W części tej nie brakuje również odrobiny mroku i tajemnicy, bowiem Harry słyszy głosy, a dodatkowo w Hogwart przestaje być miejscem bezpiecznym ze względu na ataki, podczas których których ofiarami stają się osoby pochodzące z niemagicznych rodzin. "Harry Potter i Komnata Tajemnic" tak, jak poprzednia część przesycona jest magią, skrzętnie ukrytą w zakamarkach naszego świata. Poza znanymi z Kamienia Filozoficznego postaciami pojawiają się nowi bohaterzy z Gilderoyem Lockahrtem, czyli nowym nauczycielem Obrony Przed Czarną Magią, na czele. Są także nowe magiczne stworzenia, przedmioty, a także rośliny. Jak widać Rowling nie stała w miejscu, a ciągle rozbudowywała stworzony przez siebie świat o kolejne elementy. Chociaż "Harry Potter i Komnata Tajemnic" ze względu na wiek głównego bohatera skierowana jest raczej do młodszego czytelnika, to również i ten starszy może się przy niej niesamowicie dobrze bawić, szczególnie, że książkę tę się nie czyta, a pożera w zastraszającym tempie. Bo magiczny świat, chociaż pełen jest niebezpieczeństw, to fascynuje, przyciąga i pozwala oderwać się na moment od szarej i smutnej rzeczywistości.

Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z twórczością Rowling (w co naprawdę ciężko mi uwierzyć) to chyba najlepszy moment, by zabrać się za tę serię. Książki te nieprzypadkowo podbiły serca czytelników na całym świecie (w tym i moje) sprzedając się w setkach milionów egzemplarzy. Jeśli nie jesteście do nich przekonani... po prostu spróbujcie dać im szansę, a może magia zagości i w waszym sercu.

Ocena książki: 10/10

Plusy:
-poruszenie tematu podziału ludzi ze względu na pochodzenie
-umieszczenie magii w ramach naszego świata
-wykorzystanie wielu znanych z legend i mitologii stworzeń/roślin
-szybko i przyjemnie się czyta

Minusy:
-brak


4 komentarze:

 1. Mam tyle wspaniałych wspomnień związanych z Harrym Potterem... to właściwie całe moje dzieciństwo :) Pamiętam, że wtedy uwielbiałem tę serię, choć jestem pewien, że jakbym teraz ją przeczytał, to zakochałbym się w niej ponownie :D

  Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt :D
  http://mybooktown.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. No cóż, Harry Potter to moja przygoda dzieciństwa. Akurat "Komnata Tajemnic" najmniej mi się podobała, ale teraz nie wiem dlaczego. Przecież i tak była przesycona magią, zaskoczeniami no i pojawiło się zniszczenie pierwszego Horkruksa ;)
  Na pewno zamierzam podsunąć serię swoim dzieciom. I dzieciom sióstr. I znajomych.
  Każdy powinien ją przeczytać !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście staram się nie oceniać tych książek z osobna, lecz jako zwartą całość :)

   Usuń
 3. Rowling stworzyła taki świat, że z każdym kolejnym tomem nabierało się przekonania, że jej wyobraźnia absolutnie nie ma żadnych granic. :) Magia w czystej postaci. :)

  OdpowiedzUsuń