28 sie 2015

Starcie Królów- George R. R. Martin

Tytuł: Stracie Królów
Autor: George R. R. Martin
Ilość Stron: 1022
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cena: 49 zł

Dokładnie rok temu sięgnąłem po "Grę o Tron" pióra George'a R. R. Martina. Chociaż poprzez serial poznałem losy poszczególnych bohaterów, wybiegające o kilka tomów do przodu, nie umniejszyło to w żadnym stopniu przyjemności płynącej z tej lektury. Minął kolejny rok, a ja w oczekiwaniu na szósty sezon serialu, postanowiłem zabrać się za "Stracie Królów", czyli drugi tom sagi "Pieśni Lodu i Ognia". Już po kilku przeczytanych rozdziałach w mojej głowie pojawiło się pytanie: dlaczego nie sięgnąłem po tę książkę wcześniej?

Po śmierci króla Roberta Baratheona w siedmiu królestwach zapanował chaos. Na Żelaznym Tronie zasiada teraz nastoletni syn Roberta, Joffrey, jednak do korony pretendują również dwaj bracia zmarłego króla, Stannis oraz Renly, na północy natomiast królem okrzyknięty zostaje najstarszy syn zmarłego Nedda Starka, Robb.  Żaden z pretendentów do korony, nie ma zamiaru oddawać władzy w ręce drugiego. Wojna staje się nieunikniona, a Tyrion Lannister tymczasowo piastujący posadę królewskiego namiestnika, staje przed wyzwaniem obrony Królewskiej Przystani, na którą maszerują wrogowie. Podczas, kiedy Siedem Królestw tonie w ogniu walk i uknutych intryg, po Wolnych Miastach podróżuje wraz ze swoim khalasarem Daenerys, ostatnia z rodu Targaryenów, prezentując światu smoki, które z każdym dniem rosną w siłę i kiedyś pozwolą jej odzyskać władzę i Żelazny Tron.

"Starcie Królów" jest książką, która wciąga już od pierwszych rozdziałów. Rozpisana na ponad tysiąc stron powieść ukazuje wydarzenia z perspektywy wielu bohaterów, dzięki czemu mamy możliwość obserwowania nastrojów panujących w różnych częściach wykreowanego przez Martina świata. Warto tutaj również wspomnieć o szczegółowości z jaką autor opisuje lokacje oraz postacie. Wszystkie charaktery wydają się być jak najbardziej realne i idealnie dopasowane do poszczególnych bohaterów. Druga już odsłona sagi "Pieśni Lodu i Ognia" przynosi nam także całkiem nowe postacie, których losy przeplatają się z losami tych dobrze nam znanych z poprzedniej części. Czytając, odnosiłem wrażenie, że opisane wydarzenia bazują na faktach, tych znanych ze starożytności, czy średniowiecza, na ziemię jednak sprowadzały mnie wątki fantasy dotyczące smoków czy magii. Nie zabrakło tu zarówno ciekawych dialogów, brutalnej walki o władzę, czy namiętnych scen seksu.  W "Starciu Królów" nie ma miejsca na nudę, bowiem akcja szybko nabiera rozpędu, a każdy kolejny rozdział przynosi nam innego narratora, co daje nam pewność, że zawsze znajdzie się ktoś, komu będziemy kibicować. Mimo tego, że widziałem wcześniej serial, książka ta w żaden sposób mnie nie zawiodła.  Jest to godny następca "Gry o Tron", równie dobry o ile nie lepszy. Ciężko mi znaleźć jakąkolwiek wadę, która wyróżniałaby "Starcie Królów", ponieważ jest to powieść idealnie skonstruowana, przynosząca wiele zwrotów akcji i nieoczekiwanych rozwiązań. Nie przeszkadzają tu nawet opinie, jakoby Martin pisząc całą serię, wzorował się na innych, podobnych swojej, książkach.

Jeżeli jeszcze zastanawiacie się, czy sięgnąć po twórczość George'a R. R. Martina, macie moją rekomendację, że będzie to dobry wybór. "Pieśń Lodu i Ognia" to seria będąca pewniakiem, który na długie godziny zabierze was do fantastycznego, ale przy tym niezwykle niebezpiecznego świata, w którym nieustannie trwa walka o tron, a kandydatów do jego objęcia ciągle przybywa. "Starcie Królów" samo w sobie jest, jak już wspominałem, godnym następcą "Gry o Tron". Po tak wspaniałych wrażeniach, zapewne czym prędzej sięgnę po kolejne tomy. Oby i one mnie nie zawiodły.

Ocena książki: 10/10

Plusy:
-bohaterowie z krwi i kości
-niezwykłe lokacje
-nieoczekiwane zwroty akcji
-MARTIN <3

Minusy:
-brak


2 komentarze:

 1. :D
  fajna recenzja, fajne plusy i minusy.
  może się wezmę za Martina jak skończę z tym, co mi zalega na liście "do przeczytania"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zawiedziesz się :D Saga "Pieśni Lodu i Ognia" to gwarancja dobrze zainwestowanego czasu i pieniędzy :D

   Usuń