24 mar 2015

Statystyczny Polak, a czytelnictwo książek

Nigdy nie ciągnęło mnie do lektur szkolnych. Przyznam szczerze, że będąc w podstawówce próbowałem je czytać, jednak szło mi to nader opornie. I nie chodzi tutaj o to, czy dana książka była ciekawa, bo fabuła wielu z nich niewątpliwie miała potencjał i mogła przyciągnąć czytelnika. Sama myśl, że jest się do czegoś zmuszanym, może skutecznie zniszczyć przyjemność, jaką niosą ze sobą pewne czynności. Tak było właśnie w tym przypadku. Goniły mnie terminy, mówiące, że do tego, czy tamtego dnia muszę skończyć czytać  wyznaczoną książkę. Kiedy zapytalibyście mnie wówczas, czy lubiłem czytać, pewnie odpowiedziałbym, że nie, a moi ówcześni koledzy byliby tego samego zdania. Chcąc zaszczepić w dziecku zamiłowanie do literatury często popełnia się rażące błędy, które zamiast przekonywać co do wspaniałości książek, skutecznie zrażają młodego człowieka. Będzie to oczywiście miało swoje konsekwencje w przyszłości. Człowiek, płeć dowolna, lat trzydzieści, może nawet więcej, praca, rodzina, a na koncie przeczytane dwie, w najlepszym przypadku trzy książki. To oczywiście dosyć drastyczny przykład, ale zdarzają się przecież i takie. A jak czytelnictwo Polaków wygląda w statystykach? Otóż nieciekawie. Statystyczny Polak (a taki przecież nie istnieje) rocznie czyta jedną książkę. Pomyślmy teraz, że są osoby, które rocznie czytają po kilkanaście, czasami nawet kilkadziesiąt książek i nadrabiają statystyki za tych rodaków, którzy rocznie nie są w stanie przebrnąć nawet przez jeden tytuł. To przerażające, bowiem polska odzyskała przecież pełną wolność i cenzura już nie obowiązuje, a co za tym idzie w sklepach (i nie tylko księgarniach) pełno jest książek autorów zarówno rodzimych, jak i zagranicznych. W czym więc problem? Za drogo jak na naszą kieszeń? Przyznam, że 40 zł za mającą 300-500 stron lekturę to trochę dużo. Pełno jest jednak antykwariatów, dyskontów książkowych, czy stron, które oferują te same tytuły, często nieużywane, po o wiele tańszej cenie. Jestem świetnym przykładem tego, że z odrobiną chęci upragnioną lekturę kupimy nie za 40, a za 20 zł. Dla chcącego nic trudnego. A jeżeli te 20 zł to i tak za dużo, wystarczy przejść się do najbliższej biblioteki. W większych miastach nie dość, że jest ich kilka, to do tego dysponują sporymi zbiorami, z których warto skorzystać. Tam nie zapłacimy nic, no chyba że nie oddamy wypożyczonego tytułu w terminie.


Można narzekać na brak czasu. Tego argumentu użyją szczególnie ci, dla których praca jest całym życiem. Czy jednak tak ciężko znaleźć dziennie 20-30 minut, które można poświęcić na przeczytanie kilku- kilkunastu stron? Wielu na pewno posiadałoby tego czasu więcej, gdyby tylko ograniczyli modną dzisiaj twarzoksiążkę, czy przeglądanie bezsensownych obrazków zwanych memami, które ani nie zmobilizują, ani nie zmienią naszego życia. Przy odpowiedniej organizacji brak czasu nie istnieje. W drodze do/z pracy publicznymi środkami transportu zamiast gapić się głupio w przestrzeń (pustym wzrokiem bezmózgiego neandertalczyka) można zająć się czymś ciekawszym. Chodzi mi tu oczywiście o czytanie. Jeżeli ludzie nadal chcą wymyślać powody dla których nie sięgają po książki to warto przedstawić korzyści, jakie niesie ze sobą regularne czytanie. Zwiększa ono wiedzę ogólną, poprawia inteligencje werbalną i zasób oraz możliwość manipulacji słownictwem, cofa skutki demencji, pomaga przyswoić zasady pisowni, pozytywnie kształtuje charakter czy też rozwija wyobraźnię, której niektórym niestety definitywnie brak. Najogólniej rzecz biorąc, człowiek oczytany to człowiek mądry, który potrafi trafnie wyrazić swoje myśli, niekoniecznie używając podwórkowego przerywnika w postaci znanej wszystkim "kurwy". Jeżeli wrócimy na chwilę do statystyk, tym razem światowych, to okaże się, że nie jest aż tak źle. Górują tam kraje azjatyckie, w których na czytanie tygodniowo przeznacza się ponad dziewięć godzin. Tuż za nimi są kraje europejskie, takie jak Rosja, Szwecja, czy Francja. Polska zajmuje trzynaste miejsce. Można pokusić się o stwierdzenie, że tragedii nie ma. Ale z drugiej strony dupy też nie urywa. Jestem wyznawcą zasady, że zamiast wmawiać sobie jak dobrze jest, można powiedzieć, że mogłoby być lepiej. O wiele lepiej. Wszak analfabetyzm w Polsce jest niezwykle znikomy, dzięki czemu umiejętność czytania posiadają prawie wszyscy (zawsze znajdzie się jakiś ewenement). Co prawda jednak akcja w naszym kraju goni drugą. Każda ma teoretycznie na celu zwiększenie czytelnictwa. Ładuje się w to pieniądze i promuje hasła, jakoby czytanie było sexy itd.. Może i w tych hasłach jest dużo prawdy, wątpię jednak by ich głoszenie nagle coś zmieniło i sprawiło, że Polacy chętniej sięgną po książki.


Jak na początku wspominałem, niechętnie sięgałem po lektury szkolne. Kojarzyły mi się one głównie z nieprzyjemny odpytywaniem przy tablicy, za które do dziennika dostawało się niezbyt pozytywne oceny. Nauczyciele bowiem uwielbiają sprawdzając wiedzę uczniów, dopytując się o największe szczegóły, które przecież każdemu mogą umknąć. Przecież jesteśmy tylko ludźmi. Oświata w taki sposób nie zachęca. Ona odstrasza. Będąc w technikum zamiast skupiać się na nużących wówczas lekturach, wolałem sięgnąć po książki, które w jakiś sposób mnie fascynowały, których czytanie sprawiało mi przyjemność. Ale zaraz, zaraz! Przecież przed chwilą wspominałem, że moja nastawienie do książek w podstawówce nie było najlepsze. Już tłumacze, jak się to zmieniło. Wystarczyło tylko trafić na odpowiedniego autora, w tym przypadku autorkę, którą była znana wszystkim (zaskoczenia tu raczej nie będzie) J.K. Rowling, autorka fantastycznej serii o Harrym Potterze. Gdyby nie ona, aż strach pomyśleć, jak bardzo ograniczona byłaby teraz moja wyobraźnia. W jej twórczości urzekła mnie możliwość oderwania od nudnego świata, napisana w przystępny sposób, bez silenia się na bycie "ę" i "ą". Swoją miłością do Harrego zarażałem przyjaciół. Pożyczałem im moje książki, by mogli poczuć magię, jaką ze sobą niosły. Wtedy zaczęła się moja prawdziwa przygoda z literaturą. Zrozumiałem, że słowo pisane może wzbudzać takie same emocje, jak przy oglądaniu ulubionego filmu. Nie każdy ma jednak tak wielkie szczęście jak ja, by w odpowiednim wieku trafić na odpowiedni tytuł, który okaże się być tym przełomowym w jego przygodzie z czytaniem. Jeżeli dotrwaliście do końca tego felietonu, chciałbym byście zadali sobie pytanie, czy jako Polacy zaniżacie, czy też zawyżacie statystyki czytelnictwa (dla przypomnienia: statystycznie jedna książka na rok) w naszym kraju. Jeżeli chodzi o mnie to rocznie czytam mniej więcej dwadzieścia cztery książki, czyli po dwie na miesiąc. Nie jest to dla mnie dużo. Co w takim razie mają powiedzieć "statystyczny Polacy"? Albo ci, którzy są nawet poniżej tych statystyk? Rzadko piszę felietony, a tego nie napisałem by pokazać jak nieoczytana jest pewna część naszego kraju, tylko by zmusić do myślenia.

3 komentarze:

 1. Ja od zawsze uwielbiałam czytać. Wzięło się to chyba stąd, że wychowałam się w domu, który przepełniony był książkami. Wszędzie gdzie tylko się dało mama upychała swoje ulubione horrory i kryminały a tato książki z gatunki sci-fi i historyczne. Moja pierwsza ksiażka jaką przeczytałam to Kubuś Puchatek i Basnie braci Grimm, miałam wtedy 6-7 lat. Potem poszło już łatwo. Lektury szkolne czytałam, ale to dlatego, że lubiłam, bądź byłam ich ciekawa. Zgadzam się jednak, ze dużo zależy nie tylko od rodziców, ale też od tego czy trafimy na książkę, która nas zainteresuje. Jedno jest pewne. Jeśli ktoś nie czyta jest ubogi a przykre jest to, że osoba taka nie zdaje sobie nawet sprawy z tego jak bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiesz, że ja przeczytałam wszystkie możliwe lektury za czasów szkolnych? Mam na myśli te, które omawialiśmy na lekcjach. A oprócz nich czytałam "swoje" książki. Ale od tych dwóch tygodni, od kiedy jestem w Holandii i pracuję... nie chce mi się czytać. Doczytałam tylko ze 100 stron książki, którą zaczęłam z miesiąc temu. Nie wiem, może mam jakiś kryzys czytelniczy, zdarzały mi się już takie, ale nie były tak długie. Liczę, że na dniach mi to przejdzie, bo ile można odświeżać fejsa, Twittera i Instagrama XD
  Nie miałam pojęcia, że Polska znajduje się aż na 13 miejscu, jeśli chodzi o czytanie książek. To dobrze... ale znowu okropnie świadczy o innych krajach.
  No i nie powiem Ci, ile średnio czytam książek rocznie, przynajmniej od tych paru lat, od kiedy to zapisuję, bo się załamiesz. Ale w pozytywnym sensie, bo czytam bardzo dużo XD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie pozytywne załamania są akurat jak najbardziej pożądane! :)

   Usuń