13 kwi 2017

Quidditch przez wieki [RECENZJA]

Tytuł: Quidditch przez wieki
Autor: Kennilworthy Whsip (J. K. Rowling) 
Ilość stron: 144
Wydawnictwo: Media Rodzina 
Cena: 25 zł

Długo przyszło mi czekać na ten moment. W końcu, po latach oczekiwań zostało wznowione wydanie trzech dodatków do kultowej serii o Chłopcu Który Przeżył. "Quidditch przez wieki" swoją oficjalną premierę miał dobre kilkanaście lat temu. Było to jednak wydanie limitowane, którego nakład po jakimś czasie się wyczerpał w skutek czego można było nabyć jedynie używane egzemplarze tejże książki po astronomicznych cenach, głównie za pośrednictwem portali aukcyjnych. Ten rok na szczęście przyniósł miłą niespodziankę dla fanów Harry'ego Pottera. Nie tylko książka o popularnym magicznym sporcie trafiła do ponownego druku, ale i "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" oraz "Baśnie Barda Beedle'a".Czy mogłoby być lepiej?

"Quidditch przez wieki" to niewielka książeczka napisana oczywiście przez samą Rowling. Tym razem pisarka wcieliła się w postać Kennilworthy'ego Whsipa, cenionego znawcy Quidditcha, mającego na swoim koncie wiele publikacji dotyczących tego wyjątkowego sportu uprawianego przez czarodziejów na całym świecie. Pierwsze co rzuca się w oczy to przede wszystkim piękne wydanie. Po raz kolejny potwierdza się teza, że im prościej, tym lepiej. Twarda oprawa, nieskomplikowana grafika zdobiąca okładkę no i wnętrze pełne ilustracji odnoszących się do treści. Szkoda tylko, że obrazki umieszczona na kartach książki nie są kolorowe. Ale to tylko mały szczegół.

Nie jest to pozycja obowiązkowa, bez której seria o młodym czarodzieju by się nie obyła. To jedynie interesujący dodatek, który szerzej opowiada powstanie gry uwielbianej przez czarodziejów na całym świecie- Quidditcha. Z "Quidditcha przez wieki" dowiecie się wiele na temat tego kiedy i w jaki sposób narodził się ten magiczny sport oraz jak zmieniał i kształtował się na przestrzeni minionych wieków. Poza tym nie brak tu informacji o ewolucji mioteł, ich powstaniu, początkowych modelach oraz ich możliwościach. Sporo jest również ciekawostek i faktów o drużynach popularnych na całym świecie. Rys historyczny dotyczący Quidditcha nie ogranicza się tylko do Wielkiej Brytanii, obejmując także resztę Europy, obie Ameryki, Australię, Nową Zelandię, Azję, a nawet Afrykę! Czyta się to naprawdę szybko i przyjemnie ze względu na łatwą do przyswojenia (nawet dla mugoli!) treść, a także wiele humorystycznych momentów. Jest to naprawdę porządne kompendium wiedzy o Quidditchu. Drugiego takiego nigdzie nie znajdziecie! Książka ta dodatkowo zawiera bardzo miły polski akcent dotyczący ścigającego, Józefa Wrońskiego, od którego wziął się popularny Zwód Wrońskiego będący jednym z bardziej znanych i często wykorzystywanych zagrań mających na celu zmylenie przeciwnika.

Książka napisana przez pana Whsipa wydaje się być odpowiednia zarówno dla czarodziejów, jak i mugoli. Nawet, jeżeli tak jak ja nie jesteście fanami Quidditcha, znajdziecie w tej lekturze sporo ciekawych i wartych poznania informacji. Dużo dowiecie się nie tylko na temat samego sportu, ale i magicznego świata wychodzącego poza ramy Wielkiej Brytanii, co będzie miłym uzupełnieniem dla serii o Harrym Potterze. Jeżeli posiadacie swoje kolekcje dotyczące wszystkiego, co z twórczością Rowling związane, to nowe wydanie "Quidditcha przez wieki" koniecznie powinno się w niej znaleźć!

Ocena książki: 8/10

3 komentarze:

 1. Oj na pewno zapoznam się z tą pozycją, po prostu nie ma innego wyjścia :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Do mugola mi daleko, więc po te potterowskie dodatki na pewno będę musiała sięgnąć :D I jeszcze taki miły polski akcent!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy wiesz, ale właśnie przebywasz na mugolskim blogu :D

   Usuń