31 sty 2017

Alexander McQueen. Krew pod skórą [RECENZJA]

Tytuł: Alexander McQueen. Krew pod skórą
Autor: Andrew Wilson
Ilość stron: 384
Wydawnictwo: SQN
Cena: 49,90 zł

Jeżeli nie interesujecie się modą to macie prawo nie wiedzieć kim był Alexander McQueen. Gdybym jednak pokazał Wam słynne buty albo sukienki jego projektu, które nosiły takie gwiazdy jak Lady Gaga, tudzież Bjork, to być może zaświtałoby Wam coś w głowie. W dzisiejszej recenzji opowiem trochę o książce "Alexander McQueen. Krew pod skórą", która jest biografią słynnego brytyjskiego projektanta mody, którego prace podbiły wybiegi mody na całym świecie, a on sam za sprawą samobójstwa zmarł 11 lutego 2010 roku.

29 sty 2017

Filmowa Niedziela #39 La La Land

Tytuł: La La Land
Reżyseria: Damien Chazelle
Czas trwania: 127 min.
Premiera: 20 stycznia 2017

Ciężko jest stworzyć dobry musical. Czasami dobra oprawa muzyczna zostaje przyćmiona nieciekawą i niedopracowaną fabułą, innym razem jest na odwrót i to dobra fabuła zostaje wręcz przygnieciona przez sceny śpiewane, które stanowią niechciane dłużyzny. Ostatnio dużo mówi się o stworzonym przez Damiena Chazelle (reżyser wyśmienitego "Whiplash") musicalu "La La Land", że ponoć świetny, praktycznie wręcz klasyczny, czerpiący inspirację z największych dzieł jak "West Side Story", czy "Deszczowa piosenka" i nadający się do obejrzenia dla każdego. Udałem się więc do kina mając niemałe oczekiwania i co z tego wynikło? A to, że wychodząc z seansu pierwsze o czym pomyślałem, to żeby jak najszybciej dorwać soundtrack i przy najbliższej okazji obejrzeć "La La Land" ponownie. A jakimś namiętnym fanem musicali przecież nie byłem.

28 sty 2017

Tajemne Miasto [RECENZJA]

Tytuł: Tajemne Miasto
Autorki: C.J. Daugherty, Carina Rozenfeld 
Ilość stron: 336
Wydawnictwo: Otwarte
Cena: 39,90 zł

Kiedy jakiś czas temu recenzowałem "Tajemny Ogień" wyraziłem nadzieję, że kontynuacja tej książki okaże się lepsza od pierwszego tomu, a autorki pójdą o krok dalej rozwijając i ulepszając wszystko to, co do rozwinąć i ulepszyć się dało. A było tego niemało. Niemniej jednak "Tajemny Ogień" uznałem za lekkie i nieabsorbujące czytadło. O "Tajemnym Mieście" niestety wypowiem się już trochę mniej pozytywnie, bo nie lubię powtórek z rozrywki, a tym była dla mnie ta książka.

20 sty 2017

Jak każe obyczaj [RECENZJA]

Tytuł: Jak każe obyczaj
Autor: Edith Warthon
Ilość stron: 464
Wydawnictwo: MG
Cena: 49.90 zł

Dopóki nie sięgnąłem po "Jak każe obyczaj", nie miałem zielonego pojęcia kim była Edith Warthon. To jednak nie powinno dziwić w tak dużym stopniu, ponieważ pisarka ta mimo pokaźnej twórczości i faktu, że jako pierwsza kobieta dostała nagrodę Pultizera, w naszym kraju do wybitnie popularnych nie należy. Szkoda, szczególnie że powieść jej autorstwa, z którą do Was dzisiaj przychodzę, chociaż swoją oficjalną premierę miała w 1913, to pozostaje ponadczasowa i aktualna w swoim przekazie do dnia dzisiejszego.

15 sty 2017

Filmowa Niedziela #38 Tancerka

Tytuł: Tancerka
Reżyseria: Stephanie Di Giusto
Czas trwania: 108 min.
Premiera: 23 grudnia 2016

Nie przepadam amerykańskimi produkcjami pokroju "Step up", bo o ile na sceny taneczne przyjemnie się patrzy ze względu na kompozycję czy po prostu dobrą choreografię o tyle fabuła pozostawia wiele do życzenia za każdym razem oferując praktycznie to samo. Na szczęście ostatnimi czasy w kinach pojawiła się "Tancerka", czyli debiutancki obraz Stephanie Di Giusto opowiadający o życiu Marie-Louise Fuller, która zapisała się w historii jako pionierka tańca serpentynowego. Ta europejska propozycja na pewno jest miłą odmianą od filmów skupiających się wyłącznie na formach ulicznych. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to film stricte biograficzny, tudzież koncentrujący się tylko i wyłącznie na tańcu. To film dla wszystkich, niezależnie od tego, czy znają się na tańcu.

10 sty 2017

Pan Mercedes [RECENZJA]

Tytuł: Pan Mercedes
Autor: Stephen King
Ilość stron: 576
Wydawnictwo: Albatros
Cena: 38,50 zł

W końcu po raz trzeci w życiu zabrałem się za twórczość Stephena Kinga, zwanego królem horroru. Tylko że tym razem sięgnąłem nie po horror, a po kryminał. Dokładniej rzecz biorąc po tom pierwszy trylogii o Billu Hodgesie. Co prawda miałem obawy czy "Pan Mercedes" przypadnie mi do gustu, bo różne zdania na temat tej książki słyszałem, do tego miałem na uwadze, że jest to kryminał, czyli jeden z bardziej (według mnie) przewidywalnych gatunków, w których coraz trudniejszym staje się zaskakiwanie czytelnika.

8 sty 2017

Filmowa Niedziela #37 Siedem minut po północy

Tytuł: Siedem minut po północy
Reżyseria: J.A. Bayona
Czas trwania: 108 min.
Premiera: 25 grudnia 2016

Gdyby nie kilka podsumowań filmowych i naprawdę pozytywne recenzje, jakie udało mi się zasłyszeć, to bez wahania ominąłbym ten film. Powód był prosty- widziałem plakat, kilka reklam w telewizji, urywek zwiastuna i od razu doszedłem do wniosku, że będzie to pewnie film przeznaczony dla młodszego odbiorcy, taki dajmy na to "Most do Terabithii", czy coś w tym rodzaju. Okazało się jednak, że najnowsze dzieło J.A. Bayona będące ekranizacją powieści Patricka Nessa kompletnie przerosło moje najśmielsze oczekiwania okazując się dojrzałym i pełnym emocji obrazem skierowanym raczej... poprawka! Skierowanym na pewno do dorosłego odbiorcy. Nie dajcie się zwieść olbrzymowi z drewna, to nie cukierkowa bajka dla małolatów.

4 sty 2017

Najlepsze i najgorsze książki przeczytane w 2016

Podsumowań ciąg dalszy! W poprzednim poście pokazałem Wam listę wszystkich książek, które przeczytałem w 2016 roku. Tak jak obiecałem, przyszedł teraz czas by spośród nich wybrać te pięć najlepszych oraz trzy najgorsze, jakie miałem okazję przeczytać w ciągu ubiegłych dwunastu miesięcy. Jeżeli chodzi o te najlepsze, to było ich całkiem sporo i wiele z nich jak np. "Mechaniczny", czy "Królowie Dary", które dostały u mnie wysokie oceny, nie dostały się do zestawienia. Zaczynamy!